Publicerad: 2025-05-14

Stillestånd i vab-frågan för typ 1-diabetes

I många år har föräldrar till barn med typ 1-diabetes tvingats lära upp skolpersonal att sköta vården, utan ersättning. Problemet har varit känt länge, men ingen förändring finns att vänta i närtid.

Ingen förändring att vänta

Maria Albertssons dotter fick typ 1-diabetes när hon var fyra år. För en tid sedan räknade hon ut att hon förlorat en årsinkomst på de tio år dottern Wilma har varit sjuk. 

– Vi har skolat in mellan en och tre resurser per termin tills för ett par år sedan när Wilma blev så stor att hon klarar sig mer själv. Vi har lärt upp nya resurser, vikarier och rastvakter. För att inte tala om alla friluftsdagar jag har behövt vara med på för att Wilma ska kunna delta på samma villkor som alla andra, säger hon. 

För Maria Albertsson har varje inskolning tagit mycket tid. Det är inte bara att tala om hur man mäter blodsocker och ger insulin och gå därifrån. Det handlar också om trygghet. 

– Barnet måste känna sig trygg med att någon kan ta hand om dem. Man måste också ha respekt för att den som ska lära sig känner sig trygg nog att ta ansvar för barnets liv. Och vi har kunnat prioritera så att vi har haft råd med det här, men lever du på marginalen går det ju inte. Vad händer med de barnen? 

De flesta föräldrar till barn med typ 1-diabetes har stött på problemet. Barnen har självklart rätt att få hjälp med egenvården i förskola och skola. Det är egentligen skolans ansvar att se till att det fungerar och vårdens uppgift att lära upp dem, men systemet fungerar inte. Diabetesmottagningarna har inte längre tid. Skolorna anställer ofta en resurs, men personalomsättningen är hög på grund av dålig lön och deltidsarbete.

I stället hamnar föräldrarna i kläm. De som inte kan ta kompledigt eller kombinera med distansarbete, får ta semester eller tjänstledigt för att lära en strid ström av personer hur man vårdar barnets typ 1-diabetes.

”Försäkringskassan behövde minska kostnader, och då försökte hitta var de kunde spara.”

Fram till omkring 2015 beviljade Försäkringskassan ersättning via den tillfälliga föräldrapenningen om föräldrar var tvungna att utbilda skolpersonal i egenvården av barnens typ 1-diabetes. Sedan började den att avslå.  

Enligt Marija Stamenkovic, verksamhetsutvecklare på Försäkringskassan, ska de inte bevilja tillfällig föräldrapenning för att kommunerna brister i barnomsorgen.  

– Då är det inte är barnets sjukdom som är den direkta anledningen till att föräldern behöver avstå från arbete utan i stället att skolan eller förskolan inte har hunnit arbeta upp nödvändig kompetens om barnets sjukdom, säger hon. 

Den nya praxisen 2015 föregicks inte av någon lagändring eller beslut från Förvaltningsöverdomstolen. Maria Arnljots, rådman vid förvaltningsrätten i Karlstad, säger att förändringen sannolikt handlade om att Försäkringskassan behövde minska kostnader, och då försökte hitta var de kunde spara. Då hittade man detta område, där man tidigare gjort en generösare tolkning. I de beslut som har överklagats till förvaltningsdomstolen sedan dess har Försäkringskassan generellt givits rätt, säger Maria Arnljots. 

– I huvudsak har domstolarna konstaterat att det är kommunens ansvar att ha rätt kompetens för att vårda barnet i skolan. I de fall någon överklagande har fått rätt rör det sig om särskilda omständigheter i det enskilda målet. Eller slarv från domaren. 

Ingen av domarna i förvaltningsdomstolen har tagits upp av högsta instans.  

– De anser väl inte att det finns något intresse av ett prejudikat. Det bör tolkas som att Högsta förvaltningsdomstolen anser att den lagtolkning som nu görs är rätt, säger Maria Arnljots.

Tillfällig föräldrapenning 

För rätt till tillfällig föräldrapenning krävs att det direkta skälet är barnets sjukdom.

Det finns ingen rätt till tillfällig föräldrapenning om föräldern följer med barnet till skolan eller förskolan för att utbilda personal. Det finns heller ingen rätt till VAB om det saknas resurs på förskolan eller skola. Det är skolans skyldighet att se till att tillgodose barnets behov av vård vid kroniska sjukdomar.

Det kan finnas rätt till tillfällig föräldrapenning när föräldern följer med till skolan eller förskolan om det är barnets sjukdom som är det direkta skälet till att föräldern behöver avstå från arbete. Med direkta skäl, menas en akut sjukdom där barnet oavsett sjukdom inte skulle kunna vara i skolan eller förskolan utan förälderns vård, det vill säga att en annan vuxen inte skulle klara av vården. Det kan till exempel gälla om barnets typ 1-diabetes under en period är mycket svår att behandla. 

Källa: Marija Stamenkovic/Försäkringskassan

Åsa Sturestig

Åsa Sturestig

Sakkunnig typ 1-diabetes och forskning

Skicka e-post

Telefon: 0766667431

Åsa jobbar med att bevaka aktuell forskning, och är ansvarig för kunskapsfrågor och opinionsbildning.